Zabawy Wielkanocne

Drodzy Rodzice:)

Niebawem Wielkanoc, jest to piękne i kolorowe święto, niestety dla większości dzieci święta Wielkanocne są mniej wyczekiwane i mniej atrakcyjne niż Boże Narodzenie. Postarajmy się zrobić wszystko,aby to zmienić, pokażmy naszemu dziecku piękno świąt Wielkiej nocy, przybliżmy zwyczaje tak, aby z radością w nich uczestniczyło ????????. Odpowiedzmy o tym jak to było, gdy my byliśmy dziećmi, i jakie zwyczaje były w Państwa domach.

Opowiadanie Wielkanocne

Przeczytajmy dziecku opowiadanie, porozmawiajmy o jego treści, to też dobry moment, aby opowiedzieć dziecku o zwyczajach i przygotowaniach w Państwa domach, gdy byliście dziećmi. Pomocne w tym mogąc być obrazki, które załączam.

W przedświąteczny sobotni poranek Ania wstała bardzo wcześnie. Kiedy zeszła na dół czuła w domu dzieje są coś niezwykłego.

– Co mogło dziać się w domu?

Zajrzał do pokoju. Panowała tam niesamowita krzątanina. Domownicy, mama, tata i jej dwaj starsi bracia byli czymś bardzo przejęci i nie zwracali uwagi na małą Anię. Może o mnie zapomnieli pomyślała dziewczynka. Ania patrzyła co robi jej rodzina mama piekła w kuchni pyszne babki i mazurki, jej bracia pomagali tacie w sprzątaniu domu, tylko mała Ania nic nie robiła. Ale gdy zobaczyła ją mama zaprosiła córeczkę do stołu zawołała resztę rodziny i razem zaczęli malować jajka, które mama wcześniej ugotowała. Dziewczynce to zajęcie bardzo się podobało, i chciała malować je przez cały dzień. Ale w pewnym momencie tata ściągną z szafy koszyk i postawił go na stole

I powiedział: najwyższa pora przygotować święconkę i pójść z nią do kościoła. Ania popatrzyła się na tatę ze zdziwieniem i pomyślała co to jest ta święconka. .. a wy jak myślicie co to jest święconka?

Wielkanocna matematyka

Do zabawy potrzebować będziemy:

• kartki papieru kolorowego ( przynajmniej 3 kolory)
  • ołówek
  • nożyczki
  • koszyczek.

A więc zaczynamy ????
Na kartkach wykonujemy szkic jajek, wspólnie z dzieckiem wycinamy je (ćwiczymy przy tym rączki) dobrze gdyby były to 3-4 "jajka" z każdego koloru. Siadamy na podłodze rozkładamy nasze "kolorowe pisanki" i koszyczek. Najpierw przypominamy sobie kolory podnosimy "pisankę", dziecko określa jej kolor i wymienia co jeszcze może być w takim samym kolorze np. żółte jak słoneczko, zielone jak  trawa itd. Następnie przechodzimy do liczenia. Prosimy, aby dziecko włożyło do koszyczka wszystkie "pisanki" koloru np. żółtego, gdy już to wykona prosimy aby je przeliczyło. Możemy również poprosić, aby do koszyczka włożone zostały 3 pisanki zielone i dwie żółte, zadajemy pytanie" ile jest teraz pisanek w koszyczku?" Kombinacji do tej zabawy jest dużo. Zapraszam do zabawy.

Miłego dnia????????????