Kontakt

Ekologiczne Przedszkole Niepubliczne
Ekologiczne Przedszkole Niepubliczne
Małgorzata Domagała
ul. Parkowa 11
58-260 Bielawa
746 452 224
Fax: 746 452 224
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Logowanie

Dzień Zespołu Downa u Mrówek

  • 001

🧦🧦🧦🧦🧦🧦🧦🧦🧦🧦🧦
Dlaczego skarpetki nie do pary?
Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest pierwszego dnia wiosny – 21 marca. Świętujemy go od 2005 roku, dzięki inicjatywie Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis  (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.

Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.

I my świętowaliśmy ten dzień poprzez założenie kolorowych skarpetek, pracę plastyczną, a co najważniejsze poprzez rozmowę o wyjątkowości osób z Zespołem Downa. Mróweczki wykazały się ogromną empatią. Zachęcam do rozmów o różnych chorobach i niepełnosprawnościach, tolerancji i akceptacji. Niech nasze dzieci będą świadome, że inność to nic złego i każdy jest wyjątkowy.