Eksperymenty

Kochani Rodzice ????

Eksperymenty dają dzieciom dużo radości oraz zabawy???? są także świetnym pomysłem na spędzenie czasu wspólnie z naszym dzieckiem ???? a co najważniejsze mają wartość edukacyjną. Poniżej przedstawiam kilka propozycji eksperymentów, które mogą Państwo wykonać że swoimi dzieciaczkami w domu ???? udanej zabawy ???????? pozdrawiam serdecznie ????

Ciecz nienewtonowska

Czy możliwe jest, by złapać w dłonie wodę i zatrzymać na dłuższą chwilę? Poznajcie ciecz nienewtonowską, która stwarza świetnie możliwości zabawy i jest wręcz fascynująca w dotyku.

Do wykonania tego eksperymentu potrzebne nam będą:

• pół szklanki wody,
  • jedna szklanka mąki ziemniaczanej
  • barwnik spożywczy (można go pominąć).

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, do powstania "papki". Spróbujcie ją zagnieść - będzie jak plastelina. Jednak pozostawiona sama sobie staje się jak woda i przelewa się przez palce.

Naelektryzowany balon

To proste doświadczenie, które jest szybkie w wykonaniu, uczy i bawi, dając wiele radości.

Do zabawy potrzebujemy:

• balon
  • kilka skrawków gładkiej bibułki bądź innego cienkiego papieru (najlepiej podzielonego na drobne elementy)
  • wełniany sweter lub szalik.

W doświadczeniu dziecko uczy się, że pocieranie balonem wełnianym szalikiem można przyciągnąć drobinki papieru. A jak potrze balonem włosy, to przyciągnie je do siebie.

Chmurka w butelce

Kolejne proste doświadczenie, które można wykonać niemal w każdych warunkach.

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne są:

• butelki wykonane z przezroczystego plastiku,
  • gorąca woda
  • kostki lodu.

Plastikową butelkę należy wypełnić gorącą, ale nie wrzącą wodą. Odczekaj chwilę i wylej ostrożnie pół butelki. Następnie włóż kostkę lodu do otworu butelki. Co się wtedy wydarzy? Poniżej kostki lodu pojawi się mglista chmurka, czyli skroplona para wodna, a właściwie bardzo małe krople wody, będące już w stanie ciekłym. Sama para wodna jest bowiem niewidoczna i to warto wyjaśniać dzieciom.